BEZPIECZNIEJ W INTERNECIE

Internet może być dla dzieci doskonałym miejscem do nauki, rozrywki, rozmów z przyjaciółmi ze szkoły oraz odpoczynku i rozwijania zainteresowań. Jednak podobnie jak w prawdziwym świecie, również w Internecie na dzieci mogą czyhać różne zagrożenia. Zanim pozwolicie Państwo dziecku korzystać z Internetu bez nadzoru, uzgodnijcie z nim zestaw zasad, których powinno przestrzegać.

Jeśli nie wiecie, od czego zacząć, skorzystajcie  z poniższych wskazówek w zakresie zagadnień, które należy omówić z dzieckiem, aby korzystało z Internetu bezpiecznie.

Zachęcajcie dzieci do opowiadania o swoich doświadczeniach związanych z korzystaniem z Internetu. Korzystajcie z Internetu razem z dziećmi. Nauczcie dzieci ufać swojej intuicji. Jeśli w Internecie jest coś, co wywołuje ich niepokój, powinny Wam o tym powiedzieć.

Jeśli dzieci odwiedzają pokoje rozmów, korzystają z komunikatorów do przesyłania wiadomości błyskawicznych, gier internetowych lub wykonują w Internecie inne czynności wymagające zalogowania się w celu identyfikacji użytkownika, pomóżcie im wybrać odpowiednią nazwę i dopilnujcie, aby nie zdradzała ona żadnych informacji osobistych o dziecku. Wyraźnie podkreślcie, że dzieciom nigdy nie wolno podawać adresu, numeru telefonu ani innych informacji osobistych, takich jak nazwa szkoły czy miejsce zabaw.

Nauczcie dzieci, że różnica między dobrem a złem jest taka sama w Internecie, jak w prawdziwym świecie.

Pokażcie dzieciom, jak okazywać szacunek innym internautom. Dopilnujcie, aby dzieci przestrzegały zasad dobrego wychowania korzystając z komputera.

Wymagajcie, aby dzieci przestrzegały praw własności innych internautów.

Wyjaśnijcie, że nielegalne kopiowanie efektów pracy innych ludzi — muzyki, gier wideo i innych programów — to kradzież.

Powiedzcie dzieciom, że nie należy spotykać się z osobami poznanymi w Internecie. Wyjaśnijcie, że Internetowi przyjaciele nie zawsze są tymi, za których się podają.

Nauczcie dzieci, że nie wszystko, co przeczytają lub zobaczą w Internecie, jest prawdą. Zachęcajcie je do zadawania pytań, jeśli nie są czegoś pewne.

Korzystajcie z nowoczesnego oprogramowania do kontrolowania aktywności dziecka w Internecie. Funkcja kontroli rodzicielskiej pozwala zablokować dostęp do nieodpowiednich witryn, monitorować odwiedzane przez dzieci witryny i sprawdzać, co dzieci tam robią.

Zestawienie tzw. FILTRÓW RODZINNYCH – programów do ochrony dzieci przed niepożądanymi treściami:

CENZOR – www.cenzor.pl

MOTYL – http://adalex.pl/motyl