Waldemar Cichoń „Cukierku, ty łobuzie!”

 

       "Cukierku, ty łobuzie" to książeczka, w której główny bohater, czyli kot o słodkim imieniu Cukierek, opowiada swoje przygody. To słodkie, futrzane utrapienie  bardzo ceni sobie swobodę i dobrą zabawę. Od kiedy tylko stał się członkiem rodziny Marcela, na światło dzienne wyszły jego kocie talenty. Razem z nim śledzimy otaczający go świat, który dla małego zwierzątka jest pełen niespodzianek. Jakich? Dowiedziecie się czytając przezabawną i pełną wzruszeń książeczkę Waldemara Cichonia „Cukierku, ty łobuzie!”


Danuta Parlak „Kapelusz Pani Wrony”

 

       Dowcipne i mądre opowiadania, których akcja toczy się w lesie, ogrodzie i na łące. Pewnego dnia w tajemniczych okolicznościach znika słynny kapelusz Pani Wrony i trzeba zatrudnić prawdziwego detektywa, aby przeprowadził dochodzenie. Bojaźliwy Wystraszek, ukryty zwykle pod liściem paproci, nieoczekiwanie dokonuje bohaterskiego czynu i wszyscy patrzą na niego z podziwem. Poznamy też historię niezwykłego małżeństwa bociana Mikołaja z piękną żabką i zobaczymy ogród, w którym zamieszkało tajemnicze NIC.


 Selma Lagerlöf „Cudowna podróż”


 

      "Cudowna podróż" to najpopularniejsza powieść dziecięca szwedzkiej autorki Selmy Lagerlöf - zdobywczyni nagrody Nobla.

        Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Nils. Najbardziej lubił spać, jeść i psocić, nie chciał się uczyć, a w dodatku dokuczał ludziom i zwierzętom. Pewnego dnia na brzegu starej skrzyni swojej mamy ujrzał krasnoludka i postanowił spłatać mu figla. Za karę został zamieniony w malutkiego człowieczka, a potem wyruszył z dzikimi gęsiami w podróż do Laponii. Podczas wyprawy bohater poznaje swój kraj i wielokrotnie pomaga gęsiom, innym zwierzętom oraz ludziom. Pomimo radości z lotu, chłopiec zaczyna odczuwać tęsknotę za domem. Krasnal widząc to, obiecuje mu powrót do domu i ludzkiej postaci pod jednym warunkiem… Jakim? Jeśli chcecie się dowiedzieć,  jak zakończy się ta historia, koniecznie przeczytajcie tą piękną i pouczająca książkę.

Renata Piątkowska „Dziadek na huśtawce”

 

        O tym, że Witek nie ma dziadka, Marcin – kolega Witka dowiedział się podczas wspólnej zabawy elektryczną kolejką. Marcin odkrył pod biurkiem swojego kolegi kartonowe, ręcznie wykonane pudełko. Zdziwił się, gdyż wszyscy uczniowie mieli podarować je swoim dziadkom z okazji ich święta. Witek wyjaśnił, że skoro nie ma dziadka, to pudełko musi kurzyć się pod jego biurkiem. Marcinowi przyszła jednak do głowy pewna myśl i powiedział, że zna człowieka, który z pewnością zgodziłby się zostać dziadkiem Witka. Oczywiście, jeśli ten podarowałby mu papierowe pudełko na okulary. Tak też się stało. Pan Teofil, sąsiad Marcina, został przybranym dziadkiem Witka.  Od tego czasu chłopcy regularnie odwiedzali pana Teofila. Dziadek uczył chłopców, jak odczytywać godzinę na tradycyjnym zegarze. Przyrządzał dla nich znakomite naleśniki, pieszczotliwie zwane „melaśnikami” od imienia ich twórczyni, Melanii - babci pana Teofila. Pan Teofil pokazał chłopcom, jak pożegnać się z problemami i kłopotami, a także uczył ich, że przemoc i bójki to najgorszy sposób rozwiązywania konfliktów.

        „Dziadek na huśtawce” to urocza, niezwykle ciepła opowieść dla najmłodszych czytelników. Napisana przystępnym językiem, z pewnością zjedna sobie wielkie grono wiernych miłośników. Znakomite żarty słowne czy sytuacyjne dodają opowieści Renaty Piątkowskiej szczególnego smaku. Książka szczególnie polecana dla uczniów początkowych klas szkoły podstawowej.

 


 

 

 

 

Roksana Jędrzejewska-Wróbel „Królewna”

     Pewnego dnia Kasia, Zuzia, Szymon, Marta i Wojtek, zwykłe dzieciaki ze zwykłego podwórka, spotykają pod trzepakiem najprawdziwszą królewnę w złotej koronie. To zupełnie nieoczekiwane spotkanie spowoduje, że zaskoczone dzieci będą musiały poważnie zastanowić się nad kilkoma sprawami. Na przykład – czy będąc królewną, można być nieszczęśliwą? Czy to możliwe, żeby mieszkając w pałacu, czuć się biednym? Czy mając pokój pełen zabawek i gwardię dam do towarzystwa, można być samotnym?
A przede wszystkim – czy to, co w życiu najważniejsze, można sobie kupić? I co w takim razie jest prawdziwym skarbem?

   Książka zajęła II miejsce w konkursie Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2015.

 


Monika Krajewska „Mój młodszy brat”

        „Mój młodszy brat” to pierwsza  polska książka edukacyjna dla dzieci podejmująca problem osób z zespołem Downa. W książce przedstawiona jest  historia siedmioletniej Zuzanny i jej rodziny – stale zapracowanego ojca, biegającej po domu  z telefonem mamy,  interesującego się sportem i grającego na perkusji starszego brata Szymka oraz młodszego brata - Antosia, który chodzi do specjalnego przedszkola, bo… ma zespół Downa.  Antoś, tak jak wszyscy w rodzinie,  ma swoje wady i zalety - zawsze wyjada nutellę, ale za to  doskonale bawi się z Zuzią w poduszkową wojnę.

      Książka o tolerancji - dowcipna i mądra, wspaniale zilustrowana przez Bogusława Orlińskiego.


W. Bruce Cameron „Był sobie pies”

        Książka, która doczekała się ekranizacji. To pełna głębokich uczuć i zdumiewająca opowieść o oddanym psie, który życiową misją czyni wpajanie swoim właścicielom znaczenia miłości i pogody ducha. To powołanie wypełnia na przestrzeni... kilku żyć.
      Bailey jest zszokowany – po krótkim i smętnym życiu, jakiego doświadczył w postaci bezpańskiego kundla odradza się w ciele niesfornego szczeniaka. Kiedy trafia pod opiekę ośmiolatka Ethana, który kocha go całym sercem, odkrywa nowe oblicze – dobrego, poczciwego psiaka. Jednak życie u uwielbianej rodziny to nie koniec przygód Baileya. Ponownie odradza się w postaci kolejnego psa!

„Był sobie pies” to jednocześnie uroczo zabawna i dotkliwie przejmująca historia.

      Ta książka w piękny sposób pokazuje, że miłość nie zna granic oraz że nasi najbliżsi zawsze są przy nas. Najważniejsze przesłanie powieści głosi, że każda istota na ziemi urodziła się z misją.

 

„Inwazja” to 8 część bestsellerowego cyklu „Magiczne Drzewo” Andrzeja Maleszki.

      Tym razem przyjaciele: Idalia, Gabi, Alik, Kuki i inni będą musieli stawić czoła prawdziwej inwazji! Olbrzymy ze Świata Ogromnych przybyły do miasta - a pozwolił na to magiczny przedmiot, który uśpił wszystkich mieszkańców. Alik, Idalia i Budyń muszą samotnie walczyć z ogromnymi żołnierzami
i wielkim Gigunem. Alik dobrze zna Giguna - spędził z nim bowiem w Świecie Ogromnych pięć lat. Był jedynym "małym" stworzeniem wśród olbrzymów. Ogromni uczniowie w szkole gnębili go, zwłaszcza Gigun. Jak poradzić sobie z olbrzymami? Jak ukryć przed ludźmi giganta większego niż dom? Co robić, by ogromne stworzenia zniknęły z ziemskiego świata? Bohaterowie znajdują w uśpionym mieście drewniany łuk i strzały o niezwykłej mocy. Wygrają, jeśli użyją ich we właściwy sposób... Jaki? Dowiecie się tego, czytając książkę.

Kenneth Grahame „ O czym szumią wierzby”

 W trawie, za żywopłotem, pod korzeniami drzew czy w nadrzecznej norce można czasem zauważyć niepozorne postacie. Możemy się od nich wiele nauczyć, jeśli tylko potrafimy się z nimi zaprzyjaźnić. Szczur Wodny opowie, jak przyjemnie pływa się łódką, Kret o tym, jak miło jest mieć przytulny dom, Ropuch zaśpiewa o swoich fantazyjnych i niebezpiecznych przygodach, a gdy zabłądzimy, możemy wstąpić do surowego, ale gościnnego pana Borsuka. Kto chce się zapoznać z tymi malutkimi, ale niezwykłymi bohaterami lasów i łąk, niech sobie znajdzie odludne miejsce, usiądzie na trawie i posłucha… o czym szumią wierzby.

Autor w niezwykły sposób opisuje prawdziwą przyjaźń, bezinteresowną troskę o innych, strach oraz błogie uczucie sytości i bezpieczeństwa.Łukasz Wierzbicki  „Afryka Kazika”

„Afryka Kazika” podzielona jest na krótkie i ciekawie ilustrowane rozdziały. Czyta się lekko i przyjemnie.
Czasami bywa strasznie, czasami zabawnie, a czasem nostalgicznie. Dzieci poznają okoliczności wyprawy jej głównego bohatera, ale przede wszystkim Afrykę i jej tajemnice. Oczywiście nie ma tu opisów ówczesnej sytuacji politycznej kontynentu, ale jest wiele zabawnych, a czasem mrożących krew w żyłach przygód, których nie powstydziliby się nawet Staś i Nel.

„Afryka Kazika” to nie tylko ciekawa książka podróżnicza, ale także doskonała okazja by przybliżyć dzieciom postać naszego rodaka, podróżnika – Kazimierza Nowaka, który dokonał czegoś co wydawało się niewykonalne.
Joanna Jagiełło „Zielone martensy”

   Zdaniem Feliksa szkoła przypomina front, na którym toczy się walka nie na pięści, lecz na marki ciuchów i smartfonów. On jednak nie zamierza brać udziału w tych zawodach, zwłaszcza że ma znacznie poważniejsze problemy i cały dom na głowie.
    Otylia również odstaje od reszty uczniów gimnazjum: barwne ciuchy, aureola rudych włosów, lekka nadwaga, którą dziewczyna w ogóle się nie przejmuje, i charakterystyczne zielone martensy… oraz optymizm, którym zaraża, choć i jej nie brakuje zmartwień. Nic dziwnego, że Feliks od razu zwraca na nią uwagę. Tę dwójkę outsiderów szybko połączy przyjaźń –  a może nawet coś więcej?

    Książka otrzymała II nagrodę w IV edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Cholerzynie

Realizacja: Superszkolna.pl

  • TWORZYMY KOMPETENTNY, ŻYCZLIWY I SPRAWIEDLIWY ZESPÓŁ NAUCZYCIELI, UCZNIÓW I RODZICÓW. KAŻDEGO DNIA Z RADOŚCIĄ ZBLIŻAMY SIĘ DO IDEAŁU DOBRA, PIĘKNA I MĄDROŚCI
Zaszyfrowany adres tej strony