Dzień Patrona

Dnia 19 października, w środę obchodziliśmy bardzo uroczysty dzień dla całej Naszej Szkolnej Społeczności, a mianowicie Dzień Patrona, którym jest święta Matka Teresa z Kalkuty. Jest to dla Nas ważne święto, gdyż Nasza Patronka była istnym Aniołem Miłosierdzia i przykładem do naśladowania dla Nas wszystkich. W tym roku ten dzień wszyscy bardzo przeżywaliśmy gdyż Nasza Patronka dnia 4 września została kanonizowana przez Papieża Franciszka na Placu Świętego Piotra. Dzień ten bardzo skrupulatnie przemyślany i opracowany został przez Panie: Jolantę Majkę oraz Jolantę Grzyb. O 8.00 godzinie, wszyscy zebraliśmy się na przystrojonej przez Panią Jolantę Grzyb sali gimnastycznej, na której był Apel. Pani Dyrektor przywitała wszystkich uczniów, oraz Grono Pedagogiczne a następnie wszyscy uczciliśmy ten dzień modlitwą. Pani Jolanta Majka bardzo szczegółowo przedstawiła wszystkim zebranym plan obchodów tego uroczystego dnia. Pierwszym etapem były zadania dla uczniów w klasach, które trwały 15 minut a kończył je, rozbrzmiewający w szkole dzwonek. Po skończonych zadaniach wszyscy zebraliśmy się ponownie na sali gimnastycznej, na której już czekała na Nas Pani Jolanta Majka i przygotowywała potrzebne materiały na kolejne zadanie, którym było wykonanie przez uczniów sari. Oczywiście wszystko było dokładnie wyjaśnione przez Panią Jolantę Majkę, która krok po kroku pokazała na jednej z uczennic jak to ma wyglądać. Uczniowie zostali podzieleni na grupy  i otrzymali instrukcję poprawnego wykonania. Sari to tradycyjna część garderoby zakładana przez kobiety w Indiach. Sari jest pasem materiału, długości 5-6 metrów, którego się nie zszywa. Ubiór może być drapowany na kilkanaście stylów. Najbardziej popularnym jest zawijanie dookoła talii, z końcem udrapowanym na ramieniu. Sari najczęściej jest zakładane na halkę wraz z krótką bluzeczką z niewielkimi rękawkami znaną jako choli. Uczniowie oraz przedszkolaki z przejęciem i radością przystąpili do pracy. Po kilkunastu minutach powstały piękne stroje, które prezentowały wybrane dziewczynki. Po sprawdzeniu przez Panią Jolantę Majkę oraz Panią Dyrektor Marię Gałek okazało się że wszystkie sari były poprawnie wykonane. Nastąpiły wielkie brawa dla wszystkich twórców tych strojów. Kolejnym punktem programu tych obchodów Dnia Patrona, była rywalizacja międzyklasowa  na najładniej zaśpiewaną piosenkę. Uczniowie zaśpiewali następujące piosenki: Moja Kalkuta (piosenka stworzona przez Pana Jana Korpaka do muzyki macedońskiej), Białoniebieskie Sari (piosenka autorstwa Naszej Pani Dyrektor Marii Gałek) a także Dobroć (piosenka do słów Matki Teresy z Kalkuty). Wszystkie klasy podeszły do zadania bardzo poważnie i wszystkie wykonania zasługiwały na pochwałę i uznanie. Ostatecznie decyzję podjęła Pani Dyrektor, po konsultacji z Panią Magdaleną Skalny oraz Panią Bibliotekarką Katarzyną Woźniczką-Baran. W tej konkurencji po wykonaniu piosenki Dobroć zwyciężyła klasa III. Chwilą wytchnienia po emocjach, które towarzyszyły uczniom podczas konkursów była lektura ciekawych historii z życia Św. Matki Teresy przez Panią Katarzynę Woźniczkę-Baran. Przeczytane zostały wybrane fragmenty z biografii Św. Matki Teresy a także przytoczone relacje sióstr, których Nasza Patronka była przełożoną w zakonie. Po przeczytaniu tych ciekawych fragmentów głos zabrała Pani Dyrektor Maria Gałek. Pani Dyrektor przypomniała uczniom o tej Świętej Osobowości, jej oddania na rzecz bliźniego a także odniosła się do obchodów Dnia Patrona z roku ubiegłego, w którym uczniowie dostali od Pani Dyrektor symboliczne ołówki wg. słów Świętej Matki Teresy iż, wszyscy jesteśmy ołówkiem w rękach Pana Boga. Pani Dyrektor poprosiła wszystkich aby próbowali naśladować Św. Matkę Teresę w małych rzeczach i czynach. Na koniec wszyscy uczniowie oraz nauczyciele zaśpiewali wspólnie piosenkę Pięknie żyć, z choreografią przygotowaną przez III klasę. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele dostali słodki poczęstunek oraz nagrody przygotowane przez Panią Dyrektor Marię Gałek. Był to bardzo uroczysty dzień, dzięki któremu wszyscy staliśmy się lepsi i możemy być dumni iż, Święta Matka Teresa z Kalkuty jest Naszym Patronem Szkoły. Bardzo dziękujemy Paniom: Jolancie Majce oraz Jolancie Grzyb za tak rzetelne i urozmaicone przygotowanie tego Dnia a także Pani Dyrektor, wszystkim uczniom i nauczycielom którzy wzięli w Nim udział.

Katarzyna Woźniczka-Baran

Opublikowano: 21 października 2016 00:45