Narodowe Czytanie "Balladyny"

W  ubiegłym tygodniu w czwartek - 10 września, w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie, zorganizowane przez nauczyciela polonistę i bibliotekarza. Tym razem ze względu na trwająca pandemię i obowiązujące procedury sanitarne przeprowadzono je w salach lekcyjnych oraz na placu wokół szkoły. Uczniowie klas IV-VIII na lekcjach języka polskiego przeczytali fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego, a klasa VIII dosłownie wcieliła się w role Aliny, Balladyny, wdowy i Kirkora, prezentując krótką inscenizację utworu.

Zapraszamy na krótki film

Poniżej dla przypomnienia – krótka informacja o tegorocznej lekturze:

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
/źródło: strona www.prezydent.pl/

M.Piekiełko